اگر خدا دوستدار تو شود تو را در شمار یاوران ویژه امام زمان(عج) قرار می‌دهد

اولین ویژگی اصحاب‌ المهدی(عج)

در آیه 54 سوره مائده به بالاترین مقام انسانی و عرفانی که یک انسان می‌تواند به آن برسد اشاره شده است. کسی که دغدغه یاری امام عصر(عج) را دارد باید حتماً با این آیه مأنوس باشد؛ چون 5 ویژگی یاوران حقیقی و برگزیده امام زمان(عج) را بیان می‌کند. اولین ویژگی اصحاب ‌المهدی(عج) در این آیه «یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ» است؛ یعنی خدا دوستدار آن‌ها و آن‌ها هم دوستدار خدا شده‌اند. امام علی(ع) فرمود: این آیه در شأن یاران ویژه امام زمان(عج) در آخرالزمان است. آیا در عمل می‌توانی به جایی برسی که خدا دوستدار تو شود؟ آن موقع تو را در شمار خادمان و یاوران ویژه امام زمان(عج) قرار می‌دهد وگرنه خیلی به این مجالس دلخوش نکنید.

فضای عشق و دلداگی به امام زمان(عج) را باز کنید

ایلیا پطروسیان جوانی است مسیحی که یک مرتبه عشق امام زمان(عج) در دلش افتاد و در شمار اصحاب المهدی(عج) قرار گرفت. اگر خدا دوستدار و خاطرخواه تو شد کاری می‌کند که خاطرخواه امام زمان(عج) شوی و دستت را در دست ولایت، هدایت و تربیت امام زمانت می‌گذارد. این‌ها قله‌ای است که باید به آن برسیم باید هزینه‌اش را هم پرداخت کنیم. ایلیا پطروسیان از طریق وبلاگ «لوح دل» در شبکه جهانی اینترنت صدها نفر را شیعه و عاشق امام زمان(عج) کرد. امروز که در فضاهای مجازی شیاطین کرور کرور دین و ایمان جوانان ما را می‌برند فضای عشق و دلدادگی به امام زمان(عج) را باز کنید و این‌قدر زلال و جذاب باشد که صدها نفر در سراسر جهان به واسطه نوشته شما عاشق امام زمان(عج) شوند.

تا کسی به این مقام نرسد در صف یاران امام زمان(عج) راهی ندارد

از بالاترین مقامات عرفانی رسیدن به مقام «یحبهم» است و تا کسی به این مقام نرسد و خدا خاطرخواه او نشود در صف یاران امام زمان(عج) راهی ندارد. توجه و عنایت ویژه به شهدا به این دلیل است که فضای «یحبهم و یحبونه» بیشتر برای ما ترسیم شود. اصلاً معتقد نیستم که دوره‌های کلاسیک مهدویت کسی را به مقام مهدی‌یاوری می‌رساند، ممکن است کسی دکترای مهدویت بگیرد اما وقتی اصول را رعایت نکند، راحت گناه کند، راحت حرمت پدر و مادر را بشکند، به نمازش مقید نباشد، نمازش عارفانه و عاشقانه نباشد سودی ندارد. باید این قله را در نظر داشته باشیم که آیا به این مقام «یحبهم و یحبونه» رسیده‌ایم یا نه. این مقام سن و سال نمی‌شناسد. وصیت‌نامه‌ شهید علیرضا محمودی پارسا 13 ساله، دارای50 فراز استغفاری است. یکی از راه‌های رسیدن به «یحبهم»، «...إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ...» (بقره/222) است. این‌که انسان فراوان توبه کند، هر خطایی انجام داد برگردد و استغفار و طلب آمرزش کند. خداوند فراوان توبه کنندگان را دوست می‌دارد باید توّاب (بسیار اهل توبه و استغفار) باشی باید در خلوت عارفانه خود خطاهایت را بیاوری و از بابت آن استغفار کنی.

«50 سال عبادت»

اکثر شهدای ما به این عالی‌ترین درجات این مقام و قله رفیع رسیده‌اند. امام خمینی(ره) در جمله‌ای فرموده بودند: وصیتنامه شهدا را مطالعه کنید مطالعه وصیت‌نامه شهدا بالاتر از 50 سال عبادت شما را بالا می‌برد. (از راه‌های میان‌بر محبوبیت نزد خدا) افراد زیادی را به قله «یحبهم و یحبونه» رساند و آن‌ها را محبوب خدا کرد. این فرق دارد که کسی بگوید من عاشق خدا هستم تا این‌که کسی بگوید خدا عاشق من است. امام صادق(ع) فرمودند: یک ساعت تفکر بالاتر از 70 سال عبادت است. امام(ره) به ما تخفیف داده است، فرموده بالاتر از 50 سال عبادت است. کاش از بعضی نمازهایمان به اندازه یک بستنی قیفی لذت می‌بردیم! از دو رکت نماز لذت می‌بردیم باید لذت نماز عاشقانه را خدا به تو بچشاند. کتاب «50 سال عبادت» را بخوانید 50 فراز برگزیده از فضائل شهداست.

کاری کنید که خدا عاشقتان شود

حاج حسن باقری فردی که20 سالگی به فرماندهی لشکر رسید، جمله معروفی داشت می‌گفت: بچه‌ها کاری کنید که خداوند عاشقتان شود. و ما باید کاری کنیم که خدا عاشقمان شود که تا خدا عاشق ما نشود ما در شمار یاران حقیقی امام زمان(عج) قرار نمی‌دهد بعد می‌گفت: تا خدا عاشقتان نشود شما را با شهادت نمی‌برد.

حال عرفانی یک شهید 19 ساله!

اولین شهیدی که در کتاب «50 سال عبادت» آمده شهید ناصرالدین باغانی 19 ساله است. مقام معظم رهبری(مدظله) می‌فرماید: هروقت وصیت‌نامه این شهید را خواندم یک لذت و بهجت عرفانی جدیدی گرفتم. و به حال عرفانی یک شهید 19 ساله غبطه می‌خورد. او این‌گونه آغاز می‌کند.

هر آن‌که نیست در این حلقه زنده به عشق                بر او نمرده به فتوای من نماز کنید

مردگان دو نوع‌اند؛ عمودی و افقی. مرده عمودی که جان به حقوم می‌رسد و او را به سمت قبر می‌برند. مرده عمودی قلبش می‌تپد اما قلب مهدوی و عرفانیش از تپش ایستاده است؛ چون از عشق خدا، امام زمان(عج) و اولیای الهی بهره‌ای ندارد. باید دلمان را زنده کنیم.

دل مرد‌ه‌ایم بی تو اما مسیح من                            یکبار هم بیا زیارت اهل قبور کن

امام زمان(ع) باید دستی بر روی سنگ قبر دل ما بگذارد تا دل‌های ما زنده شود. شهید باغانی می‌گوید: من تا این لحظه فکر می‌کردم من عاشق او شده‌ام، با پشت پا زدن به دنیا، علم، دنیا و.. اما الان که دارم این کلمات را می‌نویسم، پرده‌ها کنار رفته و می‌فهمم که تو عاشق من شده بودی. وقتی عاشق تو شود عشقش را به دل تو می‌اندازد. می‌توانید قاعده‌ها را در «50 سال عبادت» درک کنید. نماز و روزه واقعی یعنی باید کاری کنی که خدا رشته عشق خودش را بر گردنت بیاندازد، هرجایی نشوی و آن موقع است که دستت را در دست ولایت ولی امرت، پدر مهدوی و امام زمان(عج) می‌گذارد. و با آن اصول ولایت، تربیت و شفابخشی قلبت را عهده‌دار می‌شود.

عوامل محبوبیت نزد خدا

چه چیزهایی ما را به مقام محبوبیت نزد خدا می‌رساند؟ عوامل محبوبیت چیست؟ چه کنیم تا خدا عشق ما شود؟ اول می‌فرماید: «یحبهم» یعنی اول خدا عاشقشان شده است. و این اولین ویژگی اصحاب المهدی(عج) است. خدا خاطرخواه توابین و مستغفرین، صادقین (کسانی که اصلاً کذب در زندگی‌شان نیست)، شاکرین و متقین(کسی که از گناه فرار می‌کند) است. و شهید عباس بابابی قطعاً در شمار کسانی بود که مقام «یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ» را چشید پروازهایش عاشقانه بود. دین ما به ما دستور داده که در موقعیت گناه قرار نه فرار باید کرد. داستان حضرت یوسف(ع) و مریم صدیقه(س).«إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ التَّوَّابِینَ وَیُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِینَ» (بقره/222) متطهر یعنی کسی که عفاف محور است. خدا خاطرخواه عفت محورها یعنی؛ پاکانِ پاک‌طلب است و مصداقش عباس بابایی است.

مصادیق مهدی‌یاوران واقعی

مصادیق مهدی‌یاوران واقعی را از شهدا می‌گوییم نه کسانی که مقامشان دور از دسترس است که بدانید آن‌ها هم از نوجوانی شروع کرده‌اند. بابایی کسی است که خدا از نوجوانی خاطرخواه او شده است. قیامت وقتی جوانانی که به شهوت حرام دچار شده‌اند و خدا می‌گوید برای چه از مسیر عشق خدا به مسیر عشق شیطانی گام گذاشتی؟ می‌گویند: چون به ما زیبایی دادی مورد توجه قرار گرفتیم و نتوانستیم خود را کنترل کنیم. خدا در مقابل جوانان پسر، یوسف صدیق(ع) را می‌آورد و می‌گوید شما زیباترید یا یوسف(ع)؟ و برای دختران، حضرت مریم(س) را می‌آورد. خدا خاطرخواه پاکان پاکی‌طلب است. ابن‌سیرین‌ها، رجبعلی خیاط‌ها، شهید برونسی‌ها، همت‌ها و.... اوجشان از لحظه‌ای است که در مقابل شهوت عفت ورزیدند او هم می‌توانست لذت ببرد ولی لبخند رضایت خداوند را بر لبخند شیطان ترجیح داد. حضرت داوود(ع) در مناجاتش خطاب به خدا فرمود: خدایا! محبوب‌ترین بندگان در نزد تو کیانند؟ خطاب آمد: مؤمن خوش‌نماز. باید کاری کنیم در پرونده‌مان بنویسند مؤمن خوش نماز.

اگر خدا خاطرخواه کسی شود...

اگر خدا خاطرخواه کسی شود کاری می‌کند امام زمان(عج) هم خاطرخواه او شود. عالمی بود که وقتی بیمار می‌شد امام زمان(عج) عاشقانه به عیادتش می‌آمدند. صدام اعلام کرد یک میلیون گلوله‌ی خمپاره در مرحله سوم عملیات خیبر روی سر بچه‌های ما ریخت. شهید حاج حسین خرازی قبل از شروع عملیات گفت: امشب شب عاشورای یاران خمینی(ره) است هرکس که نمی‌تواند تاب بیاورد، طاقت قطعه قطعه شدن ندارد ولایت و بیعت را برداشتیم سریع از منطقه خارج شود. و حجت‌الاسلام شهید میثمی گفت: به خدا آن‌هایی که آن شب ماندند اگر شب عاشورا در رکاب اباعبدالله الحسین(ع) هم بودند می‌ماندند. این مرز و حدّ عشق و عاشقی است؛ یعنی خدایا! من حاضرم به پای عشق تو قطعه قطعه شوم.

زندگی بدون خدا و امام زمان(عج) مردگی است

در گریه‌ها، توسلات و در زمان‌هایی که دلمان می‌شکند از خدا بخواهیم دل ما را از این عشق‌های مجازی و عشق‌ورزی‌های دنیایی که جز پرده‌دری و خرج کردن این دل خدایی چیز دیگری برای ما ندارد و ما را «خسرالدنیا و الاخره» می‌کند رهایی دهد و به عشق‌های رحمانی برساند. اگر عمر نوح(ع) هم داشته باشی اما زندگی تو خالی از عشق به خداوند رحمان و عشق به امام زمان(عج) باشد زندگی نیست، مردگی است.

روابط عمومی فرهنگسرای تخصصی امام مهدی(عج) یزد

/ 0 نظر / 59 بازدید