انقلاب اسلامی ایران، الگویی برای انقلاب دیگر کشورهای مسلمان

وی همچنین به بررسی ریشه‌های انقلاب اسلامی که همان اهداف انقلاب اسلامی است از دل قرآن پرداخت و در ذیل هریک به آیاتی به عنوان نمونه اشاره کرد. وی ریشه‌های انقلاب را این‌گونه برشمرد: عدالت‌طلبی، ظلم‌ستیزی، نفی سلطه کفار، جهاد و مبارزه و اسلامی بودن حاکم جامعه اسلامی.

خلیل متوسل دلایل اسلامی بودن انقلاب ایران را موارد ذیل بیان نمود: 1. پایگاه انقلاب که مساجد بوده است. 2. انقلاب به رهبری شخصی والامقام از لحاظ عقلی و دینی 3. این‌که انقلابیون، مردم بودند. 4. شعارهای انقلاب نشان از اسلامی بودن آن انقلاب داشت و 74 درصد شعارها اسلامی بودند. 5. هدف از آن انقلاب تأسیس حکومتی اسلامی بود. 6. الگوی انقلابیون در انقلاب ایران تنها عاشورا بود و ما شاهد آن بودیم که در ماه محرم و صفر انقلابات گسترده‌تر می‌شد و اوج می‌گرفت.

وی دلایل اصلی پیروزی انقلاب اسلامی ایران را نصرت و عنایت باری‌تعالی، آموزه‌های دینی انقلاب، حضور پررنگ مردم و  رهبری حکیمانه بیان کرد. و افزود: انقلاب ایران الگویی برای انقلاب دیگر کشورهای مسلمان  همچون لبنان، فلسطین و مصر برای رهایی از چنگال مستکبران بود.  

گفتنی است که در این جلسه استاد متوسل به پرسش‌های مهدی‌یاوران در این زمینه نیز پاسخ داد.

روابط عمومی فرهنگسرای تخصصی امام مهدی(عج) یزد

/ 1 نظر / 23 بازدید
حرف تو

سلام، با تشکر از شما "انقلاب اسلامی ایران، الگویی برای انقلاب دیگر کشورهای مسلمان" با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/43465 در سایت "حرف تو" انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت "حرف تو" به شما: امام خمینی (ره): ما تابع امر خداييم؛ و به همين دليل طالب شهادتيم. و تنها به همين دليل است كه زير بار ذلت و بندگى غيرخدا نمی رويم یا علی