باید وقفِ خدمتگزاری به امام زمان(عج) باشیم

پیامبران اولوالعزم؛ صاحبان عزم و اراده  در خدمتگزاری به امام زمان(عج)

 روایات در این‌جا بسیار فراوان است تنها به یک روایت اشاره می‌کنیم که امیدواریم به عنایت ایشان عزم و اراده و جدیت ما را در خدمتگزاری به امام عصر(عج) به نهایت درجه برساند. امام باقر(ع) می‌فرماید: خداوند ابتدا تمام ارواح عالمیان را آفرید، از همه هم پیمان گرفت همه گفتند بله بعد خداوند ولایت پیامبران را عرضه کرد عده‌ای دچار ریزش شدند (نتوانستند ولایت و اطاعت و تبعیت از پیامبران را بپذیرند) امامت و هدایت امامان معصوم(ع) را عرضه کرد دوباره عده زیادی دچار ریزش شدند همین‌طور غربالگری و ریزش ادامه پیدا کرد تا جمع پیامبران و امامان معصوم باقی ماندند خداوند امتحانی را در میان پیامبران گذاشت. خدمتگزاری به ساحت آخرین وصیّ پیامبر خاتم؛ حضرت مهدی(عج) را عرضه کرد که چه کسانی در عزم و اراده و جدیت در خدمتگزاری به ساحت امام زمان سبقت میگیرند  پنج نفر از جمع پیامبران گوی سبقت را از همگان ربودند و مقام اولوالعزمی برای این پنج پیامبر برگزیده الهی به خاطر عزم و ارادت و جدیتی که در یاوری حضرت مهدی(عج) نشان دادند، ثابت شد. پیامبران اولوالعزم؛ صاحبان عزم و اراده. صاحبان عزم و ارداده و جدیت بر در خدمتگزاری به امام زمان(عج).

به ازای هر لحظه خدمتگزاری به امام زمان(عج) بدهکاریم

 موضوع مهدویت، موضوعی فرازمانی و فرامکانی است. خداوند با نام نامی امام عصر(عج)  از گستره ابد تا ازل را پوشانده است. خدا کند که قدر این تعمتی که خدا در اختیار دل‌های ما گذاشته بدانیم. از این منظر که وارد شویم بدهکاری‌های ما به ساحت امام زمان(عج) بالا می‌آید؛ یعنی هیچ کسی طلبکار نیست اگر کسی تمام عمر و دارایی و ثروتش را وقف امام زمان(عج) کند باز به ازای هر لحظه خدمتگزاری، شکرگزاری بدهکار است. که خدایا! ما را در جمع ارواح تمام آدمیان با قلب مطهر پیامبران و برگزیدگان عالم هم افق کردی که بهره‌ای از این عششق مطهر  داشته باشیم و عزم و اراده و جدیتی در خدمتگزاری به ساحت امام عصر(ارواحنا فداه)  داشته باشیم.

آیت‌الله‌العظمی سیدمحمد کاظم یزدی

در میان علما، بزرگان و عرفایی که در جهان اسلام خوش درخشیده‌اند کسانی که سَر و سِرّشان با امام عصر(عج) قوی‌تر و بالاتر بوده توفیقات بیشتری پیدا کرده‌اند. حضرت آیت‌الله سیدمحمد کاظم یزدی صاحب کتاب‌های متعدد یکی از یکی پرعظمت‌تر که اگر با نگاه دقیق بنگریم تمام فقهای معاصر ما سر سفره علمی و فقهیِ فقاهت این رامرد الهی که این بزم در محله او گرفته شده،  عهد و پیمانی در خدمتگزاری به امام زمان(عج) داشته‌اند.

روزی بر من بگذرد و در آن عرض ارادت و خدمتگزاری خود را به امام عصر(عج) نشان ندهم؟!

در حالات شیخ عباس قمی نوشته شده آن‌قدر شبانه‌روزش را در تحقیق و پژوهش و عرضه کتاب‌های مفید برای جامعه شیعه وقف خدمتگزاری به ساحت امام زمان(عج) کرده بود که هرکدام از این کتاب‌ها عهده‌دار تربیت و هدایت جامعه شیعه است. اصلاً یکی از جلوه‌های تربیتی و هدایتی امام زمان(عج) در عصر غیبت به واسطه توفیق خدمتی است که به بزرگان، علما و عرفای ما داده شده، تا بتوانند کتابی بنویسند که آن کتاب در یک زمینه، تربیت و هدایت متعالی و رشدآفرین شیعه را عهده‌دار باشد. دوستان ایشان دیدند شبانه‌روز کمتر از خانه بیررون می‌آید و فراغت برای خود نگذاشته جمعه‌ای او را به باغی در بیرون شهر بردند تا فراغتی برای ایشان باشد. ایشان از جوی آبی که روان بود وضو گرفت سریعاً قلم و کاغذ را برداشت در همان زیر سایه درختان شرو.ع به نوشتن کرد گفتند ما شما را آورده‌ایم کمی از این‌ها فاصله بگیرید استراحت کنید گفت: یعنی روزی بر من بگذرد و در آن روز من عرض ارادت و خدمتگزاری خود را به ساحت امام عصر(عج) نشان ندهم؟!

اطاعت و خدمت به امام زمان(عج)؛ راه رسیدن و تقرب ما به خدا

نباید 24 ساعتی بر شیعه بگذرد که یک عرض ارادت خالصانه و صادقانه  به ساحت امام عصر(عج)  نداشته باشد هرچند به یک سلام خالصانه از ته دل به ساحت حضرت، تا به مقام عرض ارادت‌ها و محبت‌های عقلی برسیم. این سلام‌ها و زیارت‌ها (زیارت آل یاسین، روز جمعه) و دعای ندبه ما عرض ارادت‌های شفاهی و لفظی و زبانی است. هرکس اگر می‌خواهد به توانی که دارد رنگ و بوی الهی دهد باید رنگ و بوی مهدوی به آن بدهد. «مَن أرادالله بدأ بکم»؛ «هرکس اراده خدا دارد از شما آغاز می‌کند»؛ یعنی خدا راه رسیدن و تقرب ما به خداوند رحمان را در اطاعت و خدمت به ساحت امام زمان(عج) قرار داده است. این را باید درک کنیم  و به خود گوشزد کنیم. خدا کند رابطه ما با امام زمانمان اصلاح شود یعنی در دعاها مضطرانه  از خدا بخواهیم که خدایا! رابطه ما با امام زمانمان را اصلاح کن.

غافلان از خدا و امام زمان(عج) مردگان عمودی!

 در دعای معرفت در زمان غیبت بعد از درخواست معرفت خدا و رسول خدا از او معرفت حجت معصوم خدا را می‌خواهیم. معلوم است باید اصرار کنیم. اگر حجتت را به من نشناسانی گمراه می‌شوم. صحبت میان مرگ و زندگی است. مردگان دو دسته‌اند: مردگان عمودی و مردگان افقی. مردگان افقی کسانی که جان به گلو می‌رسد و در قبر دفن می‌کنند. اما با نگاه دقیق عرفانی اکثریت مردم عالم مردگان عمودی‌اند  به صورت عمودی در میان زندگان راه می‌رود اما قلبش مرده است؛ چون عشق خدا و اولیای او و امام زمان(عج) در دلش جایی ندارد. و ما هم در آن لحظاتی که در غفلت از یاد خداوند رحمان و جانشین خداوند رحمانیم آن لحظات، لحظات مرگ ماست.

دل‌مرده‌ایم بی تو اما مسیح من                                                                    یک‌بار هم بیا زیارت اهل قبور کن

امام زمان(عج) بیایند دستی بر سنک قبر قلب‌های مرده ما بگذارد فاتحه‌ای بخوانند ما هم احیا شویم. به میزانی که از جان، ذکر، عهد و پیمان ولایت، اطاعت و خدمت  امام زمان(عج) فاصله می‌گیریم  به همان میزان فلب ما می‌میرد زندگی‌های ما بوی مرگ می‌گیرد زندگی‌های ما زندگی نیست مردگی است.

امام حسین(ع): اگر زمانه او را درک کنم لحظه‌لحظه عمرم را وقف خدمتگزاری او می‌کنم!

 امام حسین(ع) فرمودند: «لو ادرکته لخَدمتَه ایام حیاتی» اگر زمانه او را درک کنم لحظه‌لحظه عمرم را وقف خدمتگزاری او می‌کنم. این زبان حال و قال تمام خوبان عالم بوده آرزویشان این بوده که لحظه‌لحظه عمرشان وقف خدمتگزاری به امام زمان(عج) کننند. مهدی فاطمه(س) قرار است چه آرمان مقدسی را به انجام برساند که زبان حال و قالل حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و تمام خوبان عالم این است که اگر زمان ایشان را درک کننند لحظه‌لحظه عمرشان را وقف خدمتگزاری ایشان می‌کنند؟! اولین کسی که زمین برایش شکافته می‌شود و به خدمتگزاری امام زمان(عج) می‌شتابد حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) است. اگر کسی حسینی، ابالفضلی و علی‌اکبری است باید با امام زمان(عج) عهد و پیمان خدمت داشته باشد. آن محرمی حقیقت پیدا می‌کند که فاصله سال 60 هجری تا زمانه ما را درنوردد، نه محرمی که فقط در کربلای سال 60  بماند. این همان چیزی است دشمنان ما می‌خواهند.  هر اصل و نسلی حسینِ زمانی دارد و امام زمان(عج) ندای «هل من ناصر ینصرنی»؛ (آیا هست کسی که مرا یاری دهد؟) دارند.

باید وقف خدمتگزاری به ساحت امام زمان(عج) باشیم

 آن هم در مقایل حجم عظیم و گسترده و شگفت‌آور رسانه‌ها، سایت‌ها و ماهواره‌های شیطانی. داعش پلید دست‌ساخته استعمارگران و نظام سلطه دارای چهل هزار سایت رسمی است که شبانه‌روزی در حال فعالیت است آن‌قدر در باطل و انحطاط شیطانی خود عزم و اراده و جدیت دارد که می‌خواهد تمام عرصه‌ها را فتح کند! انسان واقعاً تعجب می‌کند شیطان چه عزم و اراده‌ای به این‌ها داده است! ما بهترین، پاکترین، نورانی‌ترین نورانیان عالم را داریم و با خدمتگزاری به ساحت او می‌توانیم از میان‌برترین را ه به خدا، عشق و محبت خدا برسیم، اما چقدر کوتاهی می‌کنیم! باید وقف خدمتگزاری به ساحت امام زمان(عج) باشیم. از خدا بخواهبم دست ما را در دست هدایتگر امام زمان(عج) بسپارد.

بر شما واجب است امام زمان(عج) را در سطح جهان معرفی کنید

امام موسی‌بن‌جعفر(ع) می‌فرمایند: اگر پول و درآمد و ثروت را در راه حق خرج نکنی ده برابر آن را در راه باطل خرج خواهی کرد». توفیقات الهی، نسیم رحمتی است که اگر خود را در مسیر آن قرار ندهی به صورت نقمت و بلا برمی‌گردد. همه نیروهای مهدوی باید در یک جبهه واحد، متحد عزم و اراده خدمتگزاری به امام زمان(عج) داشته باشند. یکی از کارهایی که در فرهنگسرای امام مهدی(عج) یزد انجام شد کتاب «مقتدای مسیح» بود. یکی از پزشکان در خارج  التماس می‌کرد که سایتی بزنید به نام مسیح و مهدی(عج) بیایید پیوند بین حضرت مسیح و امام مهدی(عج) را (برای مسیحیان) بیان کنید. گوشه‌هایی از کتاب «مقتدای مسیح» را برای او خواندم از جمله این‌که در حدیثی حضرت عیسی(ع) می‌فرمایند: من آمده‌ام که خدمتگزار و یار و یاور شما باشم نیامده‌ام که امام و مقتدا باشم(آمده‌ام تبعیت کنم). و آن پزشک گفت: به خدا قسم بر شما واجب است امام زمان(عج) را در سطح جهان معرفی کنید.

خدمت مالی به امام، محبوبترین کارها نزد خدا

 اما فعالیت‌های مهدوی پشتوانه اقتصادی ندارد و حمایت نمی‌شود؟ پس کجایند مهدی‌یاوران؟! کجایند مهدی محبان؟!  چه کسی باید به میدان بیایند؟! «وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ» (قصص، 5.) . شما هستید که باید به میدان بیایید نشان دهید بودجه‌های دولتی نمی‌تواند مهدویت را پیش ببرد! هرکسی هر توانی دارد خالصانه و صادقانه ارادت و محبت فلبی خود را به ساحت امام عصر(عج)  با حمایت اقتصادیش نشان دهد که روایت می‌فرماید: «محبوبترین کارها در نزد خداوند حمایت مالی از امام معصوم(ع) است». نه این‌که امام نیاز داشته باشد گنجینه‌های زمین و زمان در دست امام است اما اراده و مشیت الهی این است که در پیوند امت  با زعامت، ما به رشد و تعالی برسیم جوهره وجودی ما خودش را نشان دهد جان ما تزکیه و متعالی شود راه اتصال ما با امام عصر(عج) برقرار شود. یکی از راهای ارتباطی حمایت مالی است. «وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِینَ» (عنکبوت، 69) خدا نیازی ندارد امام می‌فرماید: اگر شما جهاد و تلاش در راه ما داشتید ما شما را به راه‌های خودمان هدایت می‌کنیم. خیرو برکتی که در یک نیت خالصانه در حمایت همه‌جانبه از ساحت امامت و ولایت است نمی‌دانید خدا چگونه به شما برکت می‌دهد. می‌فرماید: او را به سُبُل خود هدایت می‌کنیم. یکی از عنوان‌های امام زمان(عج) سبیل‌الله است. اگر کسی اهل جهاد و تلاش در راه ما باشد او را به راه‌های خودمان هدایت می‌کنیم. در زیارت امام زمان(ع) می‌خوانیم: «السلام علیک یاسبیل‌الله الذی...»؛ سلام بر تو ای راه خدا که هرکه غیر آن راه را بپیماید هلاکت است.  خدمت مالی ما به امام بالاترین و محبوبترین کارها در نزد خداوند متعال است.

شهید تورجی‌زاده منتظری راستین

شهید محمدرضا تورجی‌زاده که کتاب «یازهرا» در شرح احوال اوست فرمانده این شهید بزرگوار چگونگی رسیدن به این مقام را این‌گونه نقل می‌کند: اول به عنوان مداح آمده بود در تمام مداحی‌هایش هم ذکر توسل به حضرت زهرا(س) داشت به خاطر همین هم روی قبرش نوشته یازهرا (س). ارتقای درجه یافت تا مسئول گردان شد شرط پذیرش مسئولیت را هم تعطیلی دوشنبه شب تا ظهر چهارشنبه بیان کرد! در آخرین هفته‌های قبل از شهادت سرّ پنهان شدنش را پرسیدند و او به شرط کتمان آن تا قبل از شهادت بیان کرد. سه‌شنبه شب خود را به جمکران می‌رساند نماز و اشک و ذکر توسل داشت؛ یعنی هرهفته قریب به هزار کیلومتر را به عشق امام زمان(عج) می‌آمد تا عرض ارادت و محبتی کند و برگردد! خوشا به حال آنان که با امام زمان(عج) سَر و سِرّی پبدا کردند که نامشان چه در حیات و چه در مماتشان، چه در دنیا و چه در آخرت، چه در میان انسان‌ها و چه در میان  ملائک جاودانه شد.

روابط عمومی فرهنگسرای تخصصی امام مهدی(عج)

/ 2 نظر / 84 بازدید
حرف تو

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو" " باید وقفِ خدمتگزاری به امام زمان (عج) باشیم " با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/40385 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت "حرف تو" به شما: "امام علی (علیه‌السّلام): شایسته نیست به سخنی که از دهان کسی خارج شد، گمان بد ببری، چرا که برای آن برداشت نیکویی می‌توان داشت." یا علی

نوبت شما

سلام، با تشکر از شما " باید وقفِ خدمتگزاری به امام زمان(عج) باشیم " با آدرس:http://www.nobateshoma.ir/?p=28887 در سایت جامع وبلاگ نویسان استان سمنان انتشار یافت. هدیه سایت نوبت شما: زمان، بادی است که می وزد، هم هست و هم نیست. آنان را که ریشه در خاک استوار دارند از طوفان هراسی نیست. یا علی