جنگ نرم، جنگ بی‌حد و مرز

سخنران این نشست در ادامه از نقشِ دوره‌ها و طرح‌های مهدوی در این جنگ و تربیت فرزندان سخن به میان آورد و گفت: خانواده مهمترین اصل است ولی با شرکت دادن فرزندان در اینگونه طرح‌ها و بیرون از خانه می‌توانید خروجی خوبی بگیرید.

مسئول مؤسسه سراج درباره محبت به فرزندان تأکید کرد: بچه‌های ما تشنه محبت هستند ما در محبت کردن کم گذاشتیم پیامبر ما پیامبر مهربانی‌ها بوده است. وی ادامه داد: چقدر بچه‌های ما محبت را می‌فهمند؟ چند بار به آنها گفته‌ایم که اگر تو به امام زمان(عج) فکر می‌کنی یعنی امام(عج) به فکر تو هستند؟ اصلاً ما فرهنگی به نام دوستی با امام زمان(عج) داریم؟

امین قانعی در ادامه به بحث ظهور و انتظار نیز گریزی زد و تصریح کرد: اینکه شما اطلاعات از ظهور و... داشته باشید خوب است ولی ظهور را جلو نمی‌اندازد تنها با انس گرفتن با صاحب‌الزمان(عج) می‌توان ظهور را نزدیک ساخت. امام علی(ع) می‌فرماید: بهترین عمل انتظار است. یعنی انتظار یک عمل و کار است.

وی در ادامه گفت: حداقل هزینه‌ای که شما والدین داده‌اید این است که فرزندانتان را جوری تربیت کرده‌اید که عاشق نام امام زمان(عج) هستند و در این مکان‌ها و دوره‌ها پا می‌گذارند و باید این تربیت را جدی‌تر ادامه دهید. الگوی فرزندتان باشید که با  بالا کشیدن خود، فرزندتان هم رشد کند.

وی پیرامون مهمترین و اولین کار در این عرصه و جنگ گفت: همه باید جایگاهشان را در این جنگ پیدا کنند و بدانند وظیفه‌شان چیست وگرنه باخته‌اند. قانعی از تفاوت تلفات جنگ سخت و نرم گفت: ما در این جنگ تلفاتی هم داریم؛ آن زنی که هزینه‌های آرایشش سرسام‌آور است یا آن زن حزب‌اللهی که درگیر تجملات شده تلف‌شدگان جنگ نرم‌اند و باعث ننگ شده. ولی در جنگ سخت  هرچه افراد تیر و ترکش می‌خوردند ارزششان بالاتر می‌رفت؛ جانباز، شهید و... جنگ، جنگ بسیار سخت و پیچیده‌ای است.

وی در خصوص تربیت متفاوت در این زمانه گفت: اگر می‌خواهبد فرزندانتان مثل بقیه نشوند و راه الهی را طی کنند باید تربیت کردنتان متفاوت باشد. در ادامه سخنران این نشست از سرمایه‌گذاری در جنگ نرم گفت: خیرین ما هنوز جنگ نرم را کم می‌فهمند و باور نمی‌کنند که بشود در این عرصه کار خیری کرد جنگ نرم مظلوم است.

ازدواج آسان محور دیگر سخنان قانعی بود، وی گفت: در ازدواج دختران عجله کنید و سخت نگیرید، به خدا توکل کنید، جهیزیه کم کنید و از آن جوان هم کم بخواهید. وی افزود: یکی از دلایل کاهش جمعیت دیر ازدواج کردن است. خانواده‌ها باید به جای آسایش, ارامش را ترجیح دهند. هرچه زندگی ساده‌تر انحرافات کمتر.

وی در ادامه از نقش زن سخن گفت و اظهار داشت: نقش زن خیلی مهم است اگر نقش زن و مرد عوض شود جامعه نابود می‌شود مثل غرب. در دین ما زن نقش مهمی دارد. در حدیث کسا قبل از تمامی اهل‌بیت(ع) اول نام حصرت فاطمه(ع) آمده است. امام(ره)  فرمودند: مرد از دامن زن به معراج می‌رود. نقش زن نقشی عاطفی و در نتیجه اثرگذار است. متأسفانه در جامعه روز به روز نقش زن غربی‌تر می‌شود.

امین قانعی همچنین برخی از اقدامات والدین در دوران بلوغ را برشمرد که عبارتند از. تغذیه، محیط زندگی (نوع پوشش و ...)، توجه به رفت آمدها و مراودات. وی در دقایق آخر جلسه به مراحل رشد اشاره کرد.

روابط عمومی فرهنگسرای تخصصی امام مهدی(عج)

/ 0 نظر / 45 بازدید