داعش؛ مسئله مهمی که امروز جهان اسلام را تهدید می‌کند

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: اگر بخواهیم داعش را ریشه‌یابی کنیم به القاعده می‌رسند، اگر القاعده را ریشه‌یابی کنیم به گروه جهاد اسلامی و اگر این گروه را ریشه‌یابی کنیم به اخوان‌المسلمین در مصر می‌رسند، اخوان نیز به جریان سلفی‌گری در جامعه اسلامی می‌رسد. اخوان تنها گروه سلفی در جامعه اسلامی نیست و وهابی و سلفی‌های شبه قاره گروه‌های دیگر سلفی‌گری است.

حجت‌الاسلام حسنی تصریح کرد: آن نقطه‌ای که همه این‌ها را به هم مشترک می‌کند و در رفتارهای خشونت‌آمیزی که انجام می‌دهند بین همه اینها مشترک است اندیشه سلفی‌گری است. پیشینه این اندیشه به قرن هشتم یعنی دوران ابن‌تیمیه برمی‌گردد. ابن تیمیه یکی از علمای اهل سنت است که اندیشه سلفی‌گری را به طور جدی در جامعه اسلامی مطرح می‌کند. حسنی ضمن تبیین اندیشه‌های ابن تیمیه گفت: او می‌گوید برای زدون اندیشه‌های اضافه و رسیدن اسلام ناب باید به سلف صالح برگردیم. سلف صالح یعنی گذشتگان صالح که صحابه پیامبر(ص)، تابعین و... هستند. به گفته اینها روش تفکر سلف صالح در فهم دین ظاهرگرایانه بوده است. تمام رفتارهای داعش، طالبان و ... ظاهرگرایانه است. می‌کشند، می‌سوزانند غارت می‌کنند، با خاک یکسان می‌کنند، به بردگی می‌گیرند، به کنیزی می‌برند همه به اسم اسلام. نکته اصلی که وجود دارد این است که این‌ها می‌گویند ما سلفی هستیم آنها در فهم دین عقل را به کار نمی‌گرفتند.

سخنران جلسه ضمن اشاره به دو جریان اخباریون و غیراخباریون گفت: جریان اخباریگری در جامعه اسلامی وجود داشته است. در قرن 12 ما شاهد شکل‌گیری دوباره اخباری‌گری در جهان اسلامی در زمان ملاصدرا هستیم. اخباریگری امروز هم گسترده شده و در جامعه و حوزه‌های ما هم کم نیستند، کسانی که اصلاً وحدت شیعه و سنی را قبول ندارند هرچه بزرگاتی چون امام خمینی(ره) و حضرت آقا(مدظله) می‌گویند وحدت شیعه مسئله بسیار مهمی است اصلا قبول ندارند. و امروزه این سیری که به عنوان جریان شیعه انگلیسی مطرح است مشکلش همین است که جریان فکریش ظاهرگراست و پای استدلالیان را چوبین می‌داند. وی با اشاره به رفتار برخی روحانیون معتقد به جریان نقل‌گرا گفت: سخنرانی این اشخاص گاه موجب کشته شدن چند ده‌هزار شیعه شده است. جالب است که این گروه خیلی هم مدعی ولایت هستند. عقل را که ببندیم همین می‌شود به نام خدا و پیامبر و دین جهاد می‌کنند ما هم عقل را ببندیم طور دیگری رفتار می‌کنیم.

حجت‌الاسلام حسنی در ادامه‌ی تبیین چگونگی شکل‌گیری داعش گفت: داعش برآمده از القاعده است. القاعده با جنگ‌هایی که در افغانستان شروع شد شروع به ارسال کمک به مردم افغانستان کرد از جمله این افراد اسامه بن لادن بود. او در دانشگاه تحت تأثیر دو اندیشمند بود: 1. محمدقطب برادر سید قطب از بنیانگذاران اندیشه جهاد اسلامی. محمد قطب اندیشه‌های برادرش را ترویج می‌کرد از جمله اینکه سید قطب می‌گفت: دنیا به دو محل تقسیم می‌شود: یا دارالاسلام است یا دارالکفر. وی می‌گفت تقریباً همه کشورهای اسلامی دارالکفر است؛ چون حکومت‌هایی که در کشورهای اسلامی حکومت می‌کنند به دستورات اسلامی عمل نمی‌کنند و باید بر علیه دارالکفر جهاد کرد کاری کرد که این حکومت‌های فاسد ساقط شوند و ما دوباره حکومت اسلامی برگزار کنیم و لذا اندیشه جهاد را طرح کردند. 2. شیخ عبدالله عزام که استاد علوم اسلامی آن دانشگاه بود. اسامه با این دید که باید فساد را از جامعه اسلامی جدا کرد مراکزی در افغانستان ایجاد کرد که از مجاهدین حمایت می‌کرد.

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه به تبیین اقدامات بن‌لادن و چگونگی شگل‌گیری القاعده و نقش آن در پیدایش داعش پرداخت. وی افزود: پس از شکل‌گیری مسئله عراق و ورود آمریکایی‌ها به آن، شاخه‌ای از القاعده وارد عراق شد به رهبری شخصی به نام ابومصعب. هدف ابومصعب و شاخه القاعده در عراق ابتدا مبارزه با آمریکا بود اما وسط کار نوک حمله القاعده به سمت دولت عراق و شیعیان برگشت. بعد از کشته شدن  ابومصعب شخصی به نام ابوحمزه مهاجر و همراه او ابوعمر بغدادی آمد که این دو نفر دولت اسلامی عراق را شکل دادند. بعد از کشته شدن این دو نفر در سال 2010 شخصی به نام ابوبکر بغدادی رهبری گروه القاعده را بر عهده می‌گیرد. او هم به سمت مبارزه با شیعیان گرایش پیدا کرد و خود را دولت اسلامی عراق نامید. بعد از مدتی فعالیتش گسترش پیدا کرد در قضایای سوریه وارد سوریه شد و داعش (دولت اسلامی عراق و شام) را ایجاد کرد و تا به امروز به عنوان رهبر جریان القاعده در عراق و سوریه است.

حجت‌الاسلام حسنی پس از بیان خلاصه‌ای از شکل‌گیری داعش در عراق در پایان اظهار داشت: داعش امروزه جریان گسترده‌ای در عراق دارند. یکی از عوامل جذب نیرو در داعش این است که مکنت مالی بالایی دارد و حقوق بالایی می‌دهد. وی سپس به بیان برخی ویژگی‌های و فعالیت‌های داعش پرداخت. و گفت: اقداماتی هم صورت گرفته ایران هم دخالت کرده ولی سخت است این طور نیست که بشود به راحتی قضیه داعش را از سر عراق کوتاه کرد؛ چون اینها دستگاه‌های تبلیغاتی دارند و مسئله شیعه و سنی مسئله بسیار مهمی است. و این رفتار شیعیان تندرو چه در ایران چه عراق حرف داعشی‌ها را به کرسی نشانده است که ایرانی‌ها (عجم‌ها) دنبال قدرت گرفتن هستند عرب و عجم می‌کنند اگر نشد می‌گویند شیعه و سنّی و این رفتارها منجر به این شده که حرف این‌ها در بین بسیاری از سنی‌های عراق جا بیفتد که شیعیان دنبال سلطه بر شما هستند. و الان برخی از ایرانیان جزء داعش شده‌اند هرشب اعلام می‌کنند دوسه هزار نفر داعشی مردند اینها چه تعداد هستند که هردفعه اینقدر از بین می‌روند ولی باز هم موصل و الانبار و.... را دارند؟ وی افزود: یکی از چیزهایی که جوانان عرب اهل سنت را به ملحق شدن به گروه‌های این‌ چنینی تشویق می‌کند خلائی است که اینها دارند.

 روابط عمومی فرهنگسرای تخصصی امام مهدی(عج)

/ 0 نظر / 267 بازدید