حجاب در اجتماع و رابطه با جنس مخالف، پیامدها و راهکارها

سخنران جلسه بحث خود را با پاسخ به این شبهه که چرا کشورهای غربی که پایبند حجاب نیستند نسبت به کشوری مثل ما خیلی پیشرفته‌اند، آغاز کرد. و گفت: اولین نکته اینکه این حجاب با فرهنگ ما نیز هست از نقش‌های تخت جمشید که زنی وجود ندارد تا حجاب زرتشتیان قدیم. دوم در انیمیشن‌ها و فیلم‌های قدیمی غرب هم شما حجاب را می‌دیدید اما الان کم‌کم رو به بی‌حجابی می‌آورند، اینگونه که مردان پوشش دارند و زنان رو به عریانی می‌روند، یعنی با حراج گذاشتن زنان به دنبال جذابیت برای فیلم‌هایشان هستند.کجاست تساوی زن و مرد. نکته سوم اینکه حجاب در غرب هم مسئله است؛ زیرا مثلاً مهمترین دانشگاه‌هایشان دارای تفکیک جنسیتی است.

وی در  بحث ارتباط با جنس مخالف اظهار داشت: نکته اول اینکه چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی و دوم اینکه دخترها از ساده‌دلی‌شان ضربه می‌خورند؛ زیرا دخترها قبل از اینکه چیزی را ببینند و فکر کنند جذب محبتش می‌شوند. متوسل درباره راه چاره این ارتباط گفت: اگر وسیله‌ای برای تهدید دست طرف نداده‌اید هرجای راه هستید با سرعت برگردید و یک بزرگتر که با او راحت‌تر هستید را در جریان بگذارید.

حجت‌الاسلام متوسل در ادامه از آماری قابل تأمل خبر داد و تصریح کرد: از صد درصد از افرادی که در خیابان، فضای مجازی و... با هم  آشنا می‌شوند چهارده درصد منجر به ازدواج می‌شود که فقط ۴ درصد آنها ازدواج پایدار دارند که از آنها هم یک درصد ازدواج موفق داشته‌اند.

سخنران جلسه در پاسخ به این سؤال که چرا در اسلام حرف زدن بانامحرم جایز نیست گفت: برای اینکه نباید شروع شود و خود را در سراشیبی گناه بیندازیم، باید حریم‌ها حفظ شود. وی در این باره به داستانی نیز اشاره کرد. و در ادامه برای تغییر نوع نگاه به زنان از جایگاه آنان در جامعه و نقش مادری آنها سخن به میان آورد.

 حجت‌الاسلام محمدباقر متوسل راهکارهایی برای فراموش کردن رابطه نیز ذکر کرد از جمله اینکه: درگیر کردن ذهن به معنویات، ارتباط با دوستان دیندار، رفتن به سمت کتاب و شعر و.. که رنگ دینی داشته باشد، فکر کردن به آینده و...

سخنران جلسه به مناسبت فرا رسیدن محرم با ذکر یک حدیث و داستان از ارزش گریه کردن برای امام حسین(ع) جلسه را به پایان برد.

 روابط عمومی فرهنگسرای تخصصی امام مهدی(عج)

/ 0 نظر / 37 بازدید