همایش دختران خورشید (پاسداران حجاب و عفاف) در یزد برگزار شد

سخنران این مراسم حجت‌الاسلام نجیمی بود که ضمن اشاره به اینکه ما برای گرامیداشت یاد و نام شهدا به ویژه شهدای حریم اهل‌بیت(ع) دور همدیگر جمع شده‌ایم، گفت: خدا ما را به چند چیز اشرف مخلوقاتش قرار داده است: 1. عقل؛ 2. اختیار؛ یعنی ما در مقابل گزینه‌های مختلف می‌توانیم با تعقل چیزی را انتخاب کنیم. وی افزود: امروز اگر دور هم جمع شده و یاد و نام شهدا را زنده نگه می‌داریم هدف این است که در حادثه عاشورا تفکر و تعقل کنیم و ببینیم کسانی که در زمان امام حسین(ع) بودند به دعوت سیدالشهدا(ع) چه جوابی دادند؛ وقتی امام آنها را به سمت بهشت دعوت کرد چگونه جواب دادند؟

وی ادامه داد: شما آینده‌سازان این مملکت هستید و اگر شما درس خوبی از تاریخ نگیرید، اگر روی حادثه کربلا اندیشه نکنید و درس نگیرید خدای نکرده این احتمال را می‌دهیم که در مواجهه با دعوت امام زمان(عج) نتوانید جواب آقا را به خوبی بدهید. اینکه می‌گویند: «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» به خاطر این است که کربلای ما در پیش است اما با یک اتفاق بزرگی که ظهور ولی‌عصر(عج) باشد مواجهه خواهیم شد و ان‌شاءالله بتوانیم از کربلا درس بگیریم و یک جواب مثبت به لبیک امام زمان(عج) داشته باشیم. نجیمی افزود: یک گروه در داستان کربلا مقابل  امام حسین(ع) سکوت و بی‌توجهی کردند. افرادی مثل عبیدالله‌بن‌حرّ جحفی‌ که وقتی امام(ع) انها را برای یاری خویش دعوت کرد امام را یاری نکردند. با اینکه مال، قدرت و مقام داشتند از هیچ‌کدام از آنها استفاده نکردند و امام زمانشان را یاری نکردند. گروه دوم افرادی بودند که با اینکه امام را می‌شناختند حبّ دنیا و مقام اجازه نداد انتخاب خوبی داشته باشند؛ مثل عمربن‌سعد که به ظاهر عالم بود ولی از جایگاه خودش استفاده نکرد و برای حکومت چند روزه دنیا امام را تنها گذاشت. گروه سوم افرادی بودند که از بدو حرکت امام حسین(ع) راهشان را انتخاب کرده بودند، با آن قدرت تفکر و تعقلی که خدا به آنها داده بود بهترین انتخاب را برای سیدالشهدا(ع) کردند و لبیک گفتند و هزار و چهارصد سال از تاریخ کربلا گذشته ولی ما باز هم ما دور هم جمع می‌شویم و از امام حسین(ع) و شهدای کربلا یاد می‌کنیم و هر روز به آنها سلام می‌دهیم.

دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تصریح کرد: امروز مدافعان حرم حضرت زینب(س) و شهدایی که در این راه تقدیم خدا شده‌اند همان کسانی هستند که راه امام حسین(ع) را دنبال کرده‌اند، بهترین راه را انتخاب و خودشان را آماده یاری دین خدا کرده‌اند.

حجت‌الاسلام نجیمی اظهار داشت: امروز اگر می‌خواهیم امام حیّ خود را یاری دهیم و برای ظهور زمینه‌سازی کنیم باید بر قله‌های علم دنیا سوار شویم باید بر علومی که در دنیا حاکم است تسلط پیدا کنیم اگر بخواهیم امروز حرکت امام حسین(ع) را ادامه دهیم راهش این است که بر قله‌های علم سوار شویم و زمینه‌ رشد علمی خود و کشورمان را فراهم کنیم. دیگر اینکه در تهذیب، اخلاق، رفتار، انتخاب دوست، محبت به پدر و مادر، توجه به واجبات الهی (حجاب، نماز) توجه کافی داشته باشیم. سوم آنکه فرموده رهبر معظم انقلاب است توجه به سلامتی و امر ورزش است که فرمودند: من جوان‌ها را به تهذیب، تحصیل و ورزش توصیه می‌کنم.

گفتنی است معاونت پرورشی آموزش و پرورش ناحیه یک نیز در این همایش در سخنان کوتاهی ضمن خیرمقدم به دانش‌آموزان، مدیران و معاونان و دبیران و خانواده‌های شهدای مدافع حرم یزد خاطرنشان کرد: دختران خورشید در اینجا جمع شده‌اند تا به شهدای مدافع حرم و خانواده‌هایشان بگویند اگر شما رفتید از حرم اهل‌بیت(ع) دفاع کردید و جان خود را فدا کردید ما نیز با حجابمان پاسدار حرمت خون شهدای شما و شهدای کربلا خواهیم بود.

پایان‌بخش برنامه‌های این همایش مداحی مداح اهل‌بیت(ع)، علی زارع در رثای مصیبت‌های حضرت رقیه(س) بود که دانش‌آموزان را مهمان سفره پرزق حضرت رقیه(س) و شهدا کرد.

روابط عمومی فرهنگسرای تخصصی امام مهدی(عج)

/ 0 نظر / 58 بازدید