مصاحبه‌ای خواندنی با چند تن از مسئولین برگزاری مراسم احیای نیمه شعبان در یزد

 1. 2.      به نظر شما إحیا و و دعا برای امام زمان(عج) در این شب چه ضرورتی دارد؟

شب نیمه شعبان شرافت ذاتی و زمانی خودش را دارد. در روایات معصومین(علیهم السلام) بر احیای آن تاکید شده تا آن‌جا که نبی مکرم اسلام(ص) در فضیلت این شب نورانی فرموده است: «مَنْ أَحْیَا لَیْلَهَ النِّصْفِ‏ مِنْ شَعْبَانَ‏ لَمْ یَمُتْ قَلْبُهُ یَوْمَ تَمُوتُ الْقُلُوبُ»؛ هرکس شب نیمه شعبان را به شب زنده‌داری سپری کند، در روزی که دل‌ها مرده است، دل او زنده است(ثواب الاعمال: ص۷۷) علاوه بر آن یادآور تولّد اولین و آخرین امید پیامبران و فرستادگان الهی و منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر(عج) هم است. لذا زمان بسیار مناسبی برای دعا و استغاثه به درگاه الهی برای تعجیل در فرج آن حضرت می باشد. حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی(ره) سحرها به حرم حضرت معصومه(س) می‌آمدند و در محراب می‌نشستند و استغفار می‌نمودند و برای فرج صاحب‌الزمان(عج) دعا می‌کردند و می‌فرمودند: بیداری سحرگاه‌ها و دعای برای فرج، فرج حضرت را نزدیک می‌کند.

 1. 3.      آیا شلوغ شدن مساجد و دعای عمومی برای فرج امام زمان(عج) در شب نیمه شعبان تاثیری هم دارد؟
 2.  طبق احادیث و روایات اهل بیت(علیهم السلام) اگر مردم کارهای خود را طبق خواسته دین الهی انجام دهند و برای فرج حضرت امام مهدی(عج) دعا کنند و انتظار فرجش را بکشند خود آن حضرت به استقبال مردم و فرج می‌آیند. پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: سزاوارترین افراد به منِ پیامبر کسانی هستند که برای فرج فرزندم مهدی(عج) زیاد دعا کنند و انتظار فرجش را بکشند تا با آمدنش دنیا را پر از عدل و داد کند.
 3. 4.   به نظر شما چگونه می‌توان مردم را از اهمیت احیا و دعا برای امام زمان(عج) در این شب آگاه نمود؟ پیشنهاد شما برای هرچه پرشورتر برگزار شدن مراسم احیای شب نیمه شعبان چیست؟

   این کار باید به صورت یک سنت بین مردم رواج پیدا کند تا اهمیت آن را درک کنند؛ لذا نیاز هست علاوه بر تاکید بزرگان و علما به عنوان وارثان و ادامه دهندگان رسالت انبیای الهی و مروجان حقیقی آموزه‌های غنی اهل‌بیت(ع) -که توصیه‌های بسیار ارزشمندی هم داشته‌اند- مجموعه‌های فرهنگی و نیز بعضی از سازمان‌ها و ادارات دولتی نیز در برپایی چنین برنامه‌هایی تلاش بیشتری داشته باشند. الحمدلله چند سالی است که این امر مهم در حال رشد کمی و کیفی می باشد.

 1. 5.      چه چیزی باعث شد مراسم احیای نیمه شعبان را در این مکان برگزار کنید؟

شهدا به عنوان اصحاب آخرالزمانی سیدالشهداء(ع) الگوهای مناسبی برای نسل ما هستند، آن‌ها کسانی بودند که وظیفه‌ی خود را در زمانه خود خوب فهمیدند و به نحو احسن به تکلیف الهی خود جامه‌ی عمل پوشیدند؛ لذا برگزاری احیای نیمه شعبان در گلزار شهدا علاوه بر معنویت خاص خود می‌تواند یادآور وظیفه سنگین ما در قبال ولی‌عصر(عج) و خون شهداء و مسیری که در پیش رو داریم باشد. باشد که از آن دسته کسانی باشیم که در رکاب اماممان به مقام والای شهادت برسیم.

 1. 6.   ایجاد معرفت پیرامون امام زمان(عج) و اضطرار و دعا برای تعجیل در فرج ایشان تا چه حد در برنامه‌های شب نیمه شعبان شما جا دارد؟

 معرفت و شناخت امام زمان(عج)، امری حتمی و ضروری است، چرا که طبق حدیث نبوی مرگ کسی که نسبت به امام زمانش آگاهی ندارد، مرگ جاهلیت است. بنابراین، یکی از وظایف هر مسلمان این است که امام زمانش را بشناسد و در این راه از هیچ کوششی دریغ نورزد. از جمله کوشش‌ها دعا برای شناخت امام از حضرت حق تعالی است که از خدا استعانت بجوید و بخواهد که معرفت امام را برای او میسر و مقدور نماید .همان‌طور که قبلاً گفتم شب نیمه شعبان، شب دعا، استغاثه و التماس کردن به درگاه خداست، در چنین شبی به نظر می‌رسد اصل بر دعا و استغاثه هست. به همین منظور ما نیز در برنامه‌های مراسم خود توجه ویژه‌ای به توسل به ائمه اطهار(علیهم السلام) و دعا و مناجات طبق روایات در کنار شادی و سرور به مناسبت میلاد منجی عالم بشریت(عج) داشته‌ایم.

مصاحبه با مسئول برگزاری احیای نیمه شعبان در مسجد صاحب‌الزمان(عج)؛ آقای اسدی

 1. جشن نیمه شعبان در این مسجد تقریباً از 40 سال پیش شروع شد، قبلاً جشن‌ها به صورت خیابانی جلوی مسجد برگزار می‌شد و دیدیم واقعاً با این کار معرفتی در مردم ایجاد نمی‌شود با تصمیماتی که گرفتیم الان 8 سال است که داخل مسجد جشن برگزار می‌شود و 4 سال است که مراسم احیای نیمه شعبان در این مکان برپا می‌شود.
 2. ما اعتقاد داریم که خود آقا فرموده‌اند: «برای فرج من دعا کنید.» ما معتقدیم که با برگزاری این مراسمات و آمدن جوان‌ها به این مراسمات دعا زودتر اجابت می‌شود و باعث شناخت بیشتر نسبت به مولایمان می‌شود.
 3.  صد در صد تأثیر دارد. مانند این‌که اگر یک نفر از دنیا برود و چهل نفر پشت سرش بگویند خدا بیامرزدش خدا دعای این جمع را مستجاب می‌کند پس دعا و حضور تأثیر دارد.
 4.  تبلیغات خیلی اثر دارد وقتی دعای ندبه داریم و به روحانی می‌گوییم درباره چنین شبی و اهمیت آن بگویند و اعلام می‌کنند که نه تنها به خاطر وجود نازنین امام زمان(عج) که اهمیت بسیاری دارد این باعث می‌شود بیشتر مردم تشویق شوند و بیایند مانند ایام محرم، صفر، فاطمیه و... و در این شب هم با توجه به این‌که مراسم هنوز نوپاست و فقط چند سالی است که دارد برگزار می‌شود ولی ما شاهد هستیم که هرسال دارد پرشورتر برگزار می‌شود و جمعیت مردم بیشتر می‌شود. صدا و سیما نقش عملی دارند، روحانیون و مداحان تأثیرگذار هستند. روحانیون باید یک روانشناس خوبی باشند که بتوانند جوان‌ها را پای منبر دعوت کنند در یک کلام بگویم ما باید برای احیای نیمه شعبان فرهنگ‌سازی کنیم از خانواده‌ها شروع کنیم تا مساجد و ما سعی می‌کنیم در اجرای برنامه‌ها به بهترین نحو عمل کنیم و در انتخاب مداح و سخنران بهترین‌ها را انتخاب می‌کنیم.
 5. جداً فرهنگ‌سازی در این زمینه نشده بود کسی به احیای نیمه شعبان اهمیت نمی‌داد و روحانیون و کارشناسان دین باید این شعائر را زنده می‌کردند. دوم این‌که اطلاع‌رسانی نشده بود. سوم این‌که ما مسئولین بی‌توجه بودیم و و مطالعه‌ای نشده بود و من به کسانی که در کوچه و خیابان جشن برگزار می‌کنند می‌گویم کاری کنید که در مراسم‌هایتان مخاطبین عوض تماشاگر بودن  به یاد امام زمان(عج) باشند و نسبت به امامشان معرفت پیدا کنند.
 6.  برگزاری این مراسمات و یاد امام زمان(عج) را در دل مردم زنده کردن باعث شده غذای روحی مردم را تأمین کنیم.

مصاحبه با مسئول احیای نیمه شعبان هیأت رزمندگان اسلام؛ آقای زارع

 1. هیأت ما تقریباً 10 سال است در گلزار شهدای خلدبرین مراسم احیای نیمه شعبان را برگزار می‌کرد و امسال با توجه  به این‌که شهدای گمنام را در این‌جا دفن نموده‌اند و سال اول بوده است هیأت تصمیم گرفت مراسم احیا را در این مکان (میدان شهدا در جوار شهدای گمنام) برگزار کند.
 2.  با توجه به فرموده اهل‌بیت(ع) در طول سال، چند شب به احیا سفارش شده که یکی از آن شب‌ها، شب نیمه شعبان است که باید در آن احیا بداریم و برای آقا و مولایمان دعا کنیم و طلب استغفار نماییم.
 3. بله صد در صد. ببینید الان در این‌جا مراسم برگزار شده در یک جای عمومی این افراد که بی‌تفاوت از این‌جا عبور می‌کنند و با دیدن این فضا و شرکت بعضی از آن‌ها در اینجا  اول این‌که معرفت آن‌ها هم نسبت به آقا بیشتر شده، دوم این‌که کم‌کم باعث می‌شود تبلیغ شود و هرسال این مراسم باشکوه‌تر برگزار شود.
 4. بهترین چیز اطلاع‌رسانی است. به خصوص  ائمه جماعات در مساجد، همچین در روزنامه‌ها، رادیو و تلوزیون و... همه این‌ها اثرگذار هستند. وظیفه هیأت‌ها و مؤسسات فرهنگی هم این است که قبل از رسیدن شب نیمه شعبان از فضیلت امشب بگویند و حتماً حتماً به انجام برسانند. یک ماه قبل از آن در ماه رجب زمزمه‌خوانی شود، فضیلت و اهمیت آن گفته شود، صدا و سیما، مساجد، سازمان‌ها، ادارات، بچه‌های ارزشی و... برنامه‌ریزی و تبلیغات کنند و از فضیلت امشب گفته شود این بسیار اثربخش است. بنده خودم وقتی از برنامه سمت خدا از فضیلت امشب شنیدم خیلی برایم جالب و قشنگ بود و واقعا تأثیرگذار بود و ترغیب شدم.
 5. امسال سال اول بود این شهدا خاکسپاری شدند و این نقطه برای مردم جالب توجه بود و این‌جا مورد عنایت عموم است.
 6. اصل این برنامه برای امام زمان(عج) در نظر گرفته شده و با صحبتی که شب قبل داشتیم سعی کردیم در برنامه‌ها و انجام اعمال امشب را بجا بیاوریم دعای کمیل، زیارت امام حسین(ع) و... از سخنران هم خواستیم درباره اهمیت این شب بگویند و یاد امام زمان(عج) را زنده کنند. اولویت اصلی ما دعا، استغفار و دعا برای سلامتی امام زمان(عج) است.

روابط عمومی فرهنسرای تخصصی امام مهدی(عج)

/ 1 نظر / 21 بازدید
حرف تو

سلام، با تشکر از شما "مصاحبه‌ای خواندنی با چند تن از مسئولین برگزاری مراسم احیای نیمه شعبان در یزد " با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/43155 در سایت "حرف تو" انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت "حرف تو" به شما: امام علی علیه السّلام: ای بازاریان! از خداي عزوجل بترسيد و از خدا طلب خير کنيد ، و به واسطه آسان گرفتن به مردم ، تبرک جوييد و بدين وسيله به مردم نزديک شويد یا علی[لبخند]